Msza wita w rycie rzymskim swoimi pocztkami siga apostolskiej Tradycji pierwszych wiekw, rzymskiego, aciskiego chrzecijastwa. Ryt ten skodyfikowany przez papiea w. Damazego (366-384) i w. Grzegorza I Wielkiego (590-604), po soborze Trydenckim (1545-1563), zosta dany przez papiea w. Piusa V (1566-1572) caemu Kocioowi.
W XX w., po Soborze Watykaskim II (1962-1965) i reformie liturgicznej, ryt ten zwany: tradycyjnym, rzymskim, gregoriaskim, aciskim, trydenckim, klasycznym, starym, przedsoborowym nadal jest pielgnowany przez rodowiska i wsplnoty tradycyjnych katolikw, duchownych i wieckich.
Obecnie, zgodnie z wol Ojca w., Benedykta XVI wyraon w licie apostolskim Summorum Pontificum (2007), ryt ten nazywany jest rwnie nadzwyczajn form rytu rzymskiego, wczeniejsz form liturgii Kocioa katolickiego.
Msza wita w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego celebrowana jest zatem z Mszau Rzymskiego w. Piusa V z 1570 r., i ponownie wydanego przez b. Jana XXII w 1962 r., zgodnie z wol b. Jana Pawa II wyraon w dokumencie Ecclesia Dei (1988) oraz Benedykta XVI wyraon w licie apostolskim Summorum Pontificum w 2007 r.
*******
WSPӣCZESNE DOKUMENTY KOCIOA TYCZCE TRADYCYJNEJ LITURGII RZYMSKIEJ
Za pozwoleniem (indult) Arcybiskupa Warszawskiego J. Em. Jzefa Kardynaa Glempa Msza wita w rycie trydenckim w Warszawie sprawowana jest od 1996. Pierwszym miejscem odprawiania mszy trydenckiej w Warszawie w latach 1996-1997 by koci parafialny pw. Dziecitka Jezus na oliborzu. W latach 1997-2000 bya to kaplica rektorska pw. Niepokalanego Poczcia NMP (?Res sacra miser?) na Krakowskim Przedmieciu. W latach 2000-2001 by to parafialny koci pw. Nawiedzenia NMP na Nowym Miecie. Kocioem sprawowania liturgii trydenckiej od 2001 do koca czerwca 2011 by rektorski koci pw. w. Benona ul. Piesza 1 przy Rynku Nowego Miasta. Od lipca 2011 miejscem sprawowania liturgii w rycie trydenckim jest parafialny koci pw. w. Klemensa na warszawskiej Woli ul. Karolkowa 49.
Od 1996 do 2003 w powyej wymienionych kocioach, warszawskim kapanem sprawujcym liturgi Mszy trydenckiej by ks. Praat Jan Szymborski. Od 2003 za pozwoleniem Arcybiskupa Warszawskiego J. Em. Jzefa Kardynaa Glempa obowizki te peni O. Krzysztof Stpowski CSsR, rektor kocioa pw. w. Benona.
Od 1-go lipca 2011 decyzj Arcybiskupa Warszawskiego J.E. Kazimierza Kardynaa Nycza kocioem aciskiej liturgii jak rwnie miejscem Duszpasterstwa Wiernych tradycji aciskiej w Archidiecezji Warszawskiej staje si koci w. Klemensa na warszawskiej Woli. Duszpastersk i kapask trosk nad wiernymi korzystajcymi z nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego Arcybiskup Warszawski powierza dotychczasowemu opiekunowi tego rodowiska Ojcu Krzysztofowi Stpowskiemu CSsR.
Celebrujc tradycyjn liturgi rzymsk korzysta si z kalendarza liturgicznego Mszau Rzymskiego b. Jana XXII z 1962 a wierni Duszpasterstwa mog rwnie uczestniczy w sakramencie Chrztu, Bierzmowania i Maestwa sprawowanych zgodnie z ksig "COLLECTIO RITUUM continens excerpta e Rituali Romano Ecclesiis Poloniae adaptato" z 1963.
MSZA WITA TRYDENCKA (CZYTANA) W V CZʦCIACH
Pars I
Praeparatio ad Missam
Orationes sub infimum gradum altaris
Pars Didattica
Pars II
Offertorium
Canon Missae I
Pars III
Canon Missae II
Pars IV
Pater Noster
Communio
Ablutionis
Pars V
Dimissio
Ultimum Evangelium
SURSUM CORDA