dotyczcy beatyfikacji Czcigodnych Sug Boych Jzefa i Wiktorii Ulmw i ich siedmiorga dzieci.
Chrystus Pan wzywa nas do bycia Jego uczniami i postpowania na drodze ku witoci. Pragnie, abymy byli doskonali jak doskonay jest nasz Ojciec niebieski (por. Mt 5,48). Wezwanie to skierowane jest do wszystkich wiernych, ktrzy ?powoani s do peni ycia chrzecijaskiego oraz doskonaej mioci? (Sobr Watykaski II, Lumen Gentium, Konstytucja Dogmatyczna o Kociele, 40).
Pord rnych drg prowadzcych do witoci, w szczeglny sposb wyrnia si powoanie skierowane do maonkw i rodzicw. Naladujc mio Chrystusa do Kocioa, troszcz si oni o siebie nawzajem i o swoje dzieci. Papie Franciszek podkrela, e ?uwicenie jest drog wsplnotow, ktr naley pokonywa we dwoje? (Gaudete et exultate, 141). Koci wic wskazuje na maestwa, ktre zmierzay do witoci przez sumienne wypenianie swoich obowizkw. S to ?wici z ssiedztwa?, ktrzy yjc w naszym otoczeniu, s dla nas przykadem i pomoc.
Szczeglnym wzorem witoci, realizowanej w yciu maeskim i rodzinnym s Jzef i Wiktoria Ulmowie, ktrzy wraz z siedmiorgiem dzieci oddali ycie ratujc rodziny ydowskie w czasie II wojny wiatowej. Robili to w imi wiernoci Chrystusowi i zgodnie z przykazaniem mioci bliniego. Ich heroiczna mier, bya zwieczeniem ofiarnej mioci realizowanej dzie po dniu, w zwyczajnych okolicznociach ycia maeskiego i rodzinnego.
Dnia 10 wrzenia br. zostan oni wyniesieni do chway otarzy jako mczennicy. Bdzie to beatyfikacja jakiej jeszcze nie byo w historii Kocioa. Konsultor Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych o. Franois-Marie Lthel podkrela: ?Znaczenie i nowo tej beatyfikacji polega na tym, e czy ona Jzefa i Wiktori ze wszystkimi ich maymi dziemi, ktre zginy wraz z nimi, cznie z tym jeszcze w onie matki? (?Insieme per sempre?, L?Osservatore Romano, 21.03.2023, s. 6). Tak wic bdzie to beatyfikacja bez precedensu, poniewa po raz pierwszy caa rodzina zostanie wyniesiona na otarze i pierwszy raz zostanie beatyfikowane dziecko jeszcze nienarodzone.
Przygotowujc si do uroczystoci beatyfikacyjnej, pragniemy kontemplowa ich wito i zaczerpn z niej przykad dla wspczesnych maestw i rodzin.
Niezwyka wito w zwyczajnoci ycia
?Trzeba zdecydowa si zosta witym! Trzeba witych cign z obokw i uczyni z nich idea powszedni, normalny, dla wierzcych? (ks. F. Blachnicki. Listy wizienne, Krocienko 1990, s. 15-16).
Rodzina Jzefa i Wiktorii Ulmw mieszkaa na pocztku XX wieku w Markowej na Podkarpaciu. Cieszyli si siedmiorgiem dzieci. Jzef jako gowa rodziny, trosk o najbliszych czy z cik prac na roli. By przy tym otwarty na rozwj i zdobywanie wiedzy. Mimo trudu, jaki wkada w prowadzenie gospodarstwa, potrafi znale czas, aby oddawa si pasji fotografii, pszczelarstwu, hodowli jedwabnikw, introligatorstwu i sadownictwu. Sam skonstruowa aparat fotograficzny i wiatrak, ktry suy do wytwarzania energii elektrycznej. Pasja do fotografii suya Jzefowi do utrwalania nie tylko ycia najbliszych, ale rwnie miejscowych wydarze, uroczystoci kocielnych i rodzinnych. Robi take zdjcia na zamwienie, portrety do dokumentw, dziki czemu by znany na ca okolic. Inspirowa innych nie tylko swoimi pasjami, ale cig gotowoci do pomocy i suenia rad.
Wiktoria Ulma, z domu Niemczak, to wzorowa, kochajca ona i matka, dbajca o dobre i katolickie wychowanie dzieci. Pochodzia z domu, gdzie kierowano si zasad, e aden czowiek proszcy o pomoc nie moe zosta odprawiony bez pomocy. Zawsze bya oparciem dla swojego ma, a w chwili prby, gdy przyszo im podj decyzj o przyjciu pod swj dach zagroonych mierci ydw daa wiadectwo swojej mioci do innych. Staraa si wprowadza yczliw i przyjazn atmosfer w domu, podkrelajc, e rodzina powinna opiera si na wzajemnym szacunku, yczliwoci i oddaniu.
Jzef i Wiktoria pobrali si 7 lipca 1935 roku w miejscowym kociele. Wkrtce rodzina zacza si powiksza. Urodziy si kolejno: Stasia, Basia, Wadziu, Franu, Anto i Marysia, a w chwili tragicznej mierci Wiktoria bya w stanie bogosawionym z kolejnym dzieckiem.
Swoje maestwo Ulmowie traktowali jako wsplnot ludzi darzcych si zaufaniem, mioci oraz deniem do witoci poprzez wierne wykonywanie swoich codziennych obowizkw. W ich yciu realizowaa si istota sakramentu maestwa, w ktrym sam Chrystus ?pozostaje z nimi, daje im moc pjcia za Nim i wzicia na siebie swojego krzya, podnoszenia si po upadkach, przebaczania sobie wzajemnie, wzajemnego noszenia swoich ciarw? (Katechizm Kocioa Katolickiego, 1642).
Ich ludzka mio zostaa przez ask sakramentu maestwa oczyszczona, doprowadzona do peni i przez moc Ducha witego przenikaa ich ycie wiary, nadziei i mioci. Zwyczajno ich maestwa opieraa si na prawdziwych i konkretnych gestach, poprzez ktre Bg ma swoje mieszkanie w tej rnorodnoci darw i spotka. yli obietnicami zoonymi w dzie lubu, realizujc co dzie przymierze wiernej mioci maeskiej.
Jak stwierdzi papie Franciszek podczas audiencji w dniu 28 listopada 2022 r. rodzina Jzefa i Wiktorii Ulmw winna by ?przykadem wiernoci Bogu i Jego przykazaniom, mioci bliniego oraz szacunku dla ludzkiej godnoci?.
Wpatrujc si w przykad ycia maeskiego Jzefa i Wiktorii warto postrzega nasze domy jako miejsca, w ktrych mio Boa jest widzialna i osobista, gdzie przyjmuje posta konkretnych uczynkw, a Chrystus jest obecny w codziennych cierpieniach, zmaganiach i radociach. Umacnia i oywia mio, krlujc swoj radoci i pokojem.
Otwarci na ycie
?Podstawowym zadaniem rodziny jest suba yciu? (Jan Pawe II, Familiaris Consortio, 28).
Jzef i Wiktoria odczytali powoanie do szczeglnego wspuczestnictwa w stwrczym dziele Boga, przekazujc ycie siedmiorgu dzieciom. Mimo trudnych warunkw, nie bali si przeciwnoci losu. Ufali Boej Opatrznoci. Wierzyli, e Bg obdarzajc yciem, daje jednoczenie si, aby w peni zrealizowa powoanie do rodzicielstwa.
Byli zatroskani o dobre wychowanie swoich dzieci, w oparciu o wartoci ewangeliczne. Prowadzili oni ycie wiary pod wasnym dachem. Przekazywali dzieciom yw wiar poprzez przykad ycia i nauk modlitwy. Dzieci uczyy si rozmawia z Bogiem, widzc jak czynili to rodzice. W modlitwie rodzinnej odnajdywali umocnienie do ponoszenia codziennych ofiar i wiadczenia o Chrystusie. Ulmowie uczyli swe dzieci okazywania Bogu czci zarwno w kociele, jak i w domu rodzinnym. Wprowadzali w przeywanie Mszy witej jak i praktykowanie mioci bliniego.
Wiktoria jako kochajca matka, powicaa czas swoim dzieciom, pomagajc im w nauce, dbajc o ich wychowanie i wyksztacenie. Z przekazw wiadkw wiemy, e uczya dzieci prac domowych oraz porzdkowych w domu i otoczeniu, opieki nad modszym rodzestwem i wzajemnej troski o siebie. Cieszya j atmosfera mioci panujca midzy rodzestwem. Obserwowaa, jak tworzyy wsplnot podczas pracy, zabawy, spacerw jak i modlitwy. Natomiast Jzef uczy swoje dzieci pracy w gospodarstwie i w sadzie, odpowiada na ich liczne pytania.
Mio miosierna
?Mio zaczyna si w domu i rozwija si w domu? (Matka Teresa z Kalkuty), ale si tam nie koczy. Powinna ona promieniowa na innych.
ycie Czcigodnych Sug Boych Jzefa i Wiktorii skadao si z niezliczonych ofiar i uczynkw mioci dnia codziennego. Owocem przyjcia tego stylu ycia staa si heroiczna decyzja pomocy skazanym na zagad ydom. Nie bya ona pochopna, lecz wynikajca z lektury Sowa Boego, ktre ksztatowao ich serca i umysy, a tym samym postaw wobec bliniego. Biblia bya dla nich autentyczn ksig ycia, co potwierdzaj podkrelone fragmenty Ewangelii, szczeglnie przypowie o Miosiernym Samarytaninie. Ulmowie, starajc si y jak Chrystus, realizujc na co dzie przykazanie mioci, byli gotowi odda swoje ycie za blinich. Jzef i Wiktoria zdecydowali si przyj omioro ydw, mimo groby kary mierci ze strony Niemcw za pomoc w ukrywaniu ydw. Na strychu ich niewielkiego domu schroniy si trzy rodziny: Goldmanw, Grnfeldw i Didnerw. Przez wiele miesicy zapewniali im dach nad gow oraz wyywienie, co w czasie wojny byo nie lada wyzwaniem.
Ich pena ofiarnoci postawa miaa swj tragiczny fina 24 marca 1944 roku. Wtedy do ich domu wtargnli niemieccy nazici, ktrzy w okrutny sposb rozstrzelali ukrywanych ydw, a nastpnie na oczach dzieci zamordowano Jzefa i Wiktori. Dopenieniem tragedii byo zabicie dzieci. Jzef i Wiktoria Ulmowie, majc absolutn wiadomo ryzyka, powicili ycie, aby ratowa ydw bdcych w potrzebie. Ich heroiczna postawa jest wiadectwem tego, e mio jest mocniejsza ni mier.
W oczekiwaniu na beatyfikacj, wpatrujmy si w przykad jake niezwykej rodziny, ktra osigaa wito w zwyczajnych okolicznociach ycia. Jest ona inspiracj dla wspczesnych maestw i rodzin. Jzef i Wiktoria Ulmowie ukazuj przede wszystkim pikno i warto maestwa opartego na Chrystusie, gdzie Boa aska jest fundamentem wszystkiego. Ich mio realizowana w codziennoci moe rwnie motywowa do otwartoci na ycie oraz do wzicia odpowiedzialnoci za wychowanie modego pokolenia. Heroiczna postawa mioci wobec blinich, powinna pobudza nas do ycia nie tyle dla wasnej wygody czy chci posiadania, ale do ycia bdcego darem siebie dla innych.
Przygotowujc si do uroczystego wyniesienia na otarze Mczennikw z Markowej, chciejmy zatem lepiej pozna ich rodzin, ktra nie zawahaa si otworzy swoich serc dla ludzi bdcych w potrzebie.
Podpisali: Pasterze Kocioa w Polsce obecni na 395. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, Lidzbark Warmiski, 13 czerwca 2023 roku.