Homilia Przewielebnego Ojca Jeana Pateau Opata Opactwa Matki Boej w Fontgombault (Fontgombault, 10 kwietnia 2022 r.)
Drodzy Bracia i Siostry, Moi Najdrosi Synowie!
Oto dzi ponownie stajemy twarz w twarz z tajemnicami ludzkiego serca, zdolnego zarwno do wielbienia Boga poprzez goszenie Jego krlestwa, jak i do wzgardzenia Nim tak wielkiego, e domagajcego si Jego mierci.
W pierwsz niedziel Wielkiego Postu syszelimy, jak diabe ukaza Panu wszystkie krlestwa wiata i ich wspaniao: ?To wszystko oddam tobie, jeli upadszy zoysz mi pokon? (Mt, 4,9). A Jezus odpowiedzia mu: ?Id precz, szatanie, albowiem napisane jest: Panu Bogu twojemu kania si bdziesz i jemu samemu suy bdziesz? (Mt 4,10).
W drug niedziel Postu bylimy wiadkami Przemienienia. W naszych uszach zabrzmia gos Ojca: ?Ten jest Syn mj umiowany, w ktrym dobrze upodobaem sobie: jego suchajcie? (Mt 17,5).
W trzeci niedziel doczylimy do zdumionego tumu otaczajcego Pana, ktry wanie wyrzuci czarta. Jaka kobieta wykrzykna: ?Bogosawione ono, ktre ci nosio, i piersi, ktre ssa? (k 11,27), a Jezus odpowiedzia: ?Raczej ci s bogosawieni, ktrzy suchaj sowa Boego i strzeg go? (k 11,28).
W czwart niedziel entuzjazm tumu osiga taki poziom, e ludzie chc uczyni Pana krlem. Jezus, wiedzc o tym, ?oddali si znowu sam jeden na gr? (J 6,15).
W poprzedni niedziel spr z ydami skupia si na tym, e Pan wydawa si im kim, kto chce siebie samego otoczy chwa. Jezus wyzna wtedy: ?Jeli ja sam siebie chwal, chwaa moja niczym jest. Ale jest Ojciec mj, ktry mnie uwielbia (Biblia Tysiclecia: otacza chwa)? (J 8,54).
Przychodzi tu na myl podany przez w. Jana opis tego, co uczyni Pan podczas swojego pierwszego wita Paschy w czasie ycia publicznego, niedugo po cudzie w Kanie Galilejskiej. Wtedy to ?wielu uwierzyo w imi jego widzc cuda, ktre czyni? (J 2,23) Jednak ?sam Jezus nie zwierza si przed nimi (?), sam bowiem wiedzia, co kryje si w czowieku? (J 2, 24-25).
Gdy wchodzimy w ten Wielki Tydzie, dobrze jest zda sobie spraw, co kryje si w naszym sercu. Zudzenie moe zamgli nasz osd, ale czyny rodzce si z naszego ycia i wewntrzny klimat, ktry jest w nas i w ktrym ewoluujemy, czsto ujawniaj sekrety naszych serc.
Jakiego Boga wielbimy? Czy tego, ktry ofiaruje chwa tak cenn w ludzkich oczach, czy tego, ktry upodoba sobie w sercu pokornym, agodnym, hojnym i wolnym od szemrania? Kt jest zatem naszym panem i mistrzem? Czy jestemy z tych, ktrzy suchaj sowa Boego, strzeg go i wprowadzaj w ycie?
Zapewne chcielibymy doczy do rzeszy, ktra tego ranka rzucaa na drog gazki oliwne i woaa: ?Hosanna Synowi Dawidowemu!? (Mt 21,9).
Ale czy chtnie udalibymy si na spotkanie z Panem u stp Krzya?
W szkole Maryi przygotujmy nasze serca, aby mogy przyj obfito ask paschalnych. Wyrzekajc si chway w oczach ludzkich, yjmy w penej zgodnoci z nasz wiar, jako uczniowie Chrystusa w pogronej w ciemnoci, budzcej lk i czsto wrogiej nam codziennoci. To codzienno zawioda Chrystusa na Kalwari, to codzienno kadego dnia zapewnia nam do naszych wasnych krzyy. Umierajc razem z Chrystusem w codziennoci, pewnego dnia wraz z Nim zmartwychwstaniemy w chwale.
Wielkiego Tygodnia! Amen.
-------------------------------------------------------------
Dzikujemy za przesanie tumaczenia homilii.